ZOPS na obisku v Krškem

Zdravstveni dom Krško, 19. junij 2024

Srečali smo se v prostorih ZD Krško, na Cesti krških žrtev 132c v Krškem. Uvod v sestanek z društvi in zdravstvenimi ustanovami je naredil Gregor Cuzak, generalni sekretar ZOPS. Izpostavil je, kako pomembno je, da pacientske organizacije delujejo skupaj, kar je tudi slogan ZOPS-a: Enoten glas pacientov. Prav tako pomembno pri spremembah je stik z lokalno mrežo, z lokalnimi društvi pacientov in zdravstvenimi ustanovami in ga je potrebno gojiti skozi čas, kar je tudi ena bistvenih nalog za ZOPS-a. Izpostavil je, da idej iz centra ni mogoče uresničiti v realnosti, to je v okolju, kjer živijo pacienti, če ne poznamo tega okolja, v njem nimamo sogovornikov in ne vemo, kako oni vidijo težave in kje tudi vidijo rešitve. Omeni tudi dogodek Prav dobro je odlično, srečanje s šestimi župani slovenskih občin v Velenju, kjer je tekel pogovor o štirih točkah zdravja.

V nadaljevanju se predstavijo vsi udeleženci:

Nika Cigoj Kuzma, predsednica društva Mostovi in podpredsednica društva Svizci: društva za duševno zdravje. Društvo Mostovi se povezuje z Glasom ljudstva in sodeluje v različnih skupinah in akcijah, društvo SVIZCI pa je namenjeno temu, da skupaj dosegamo posameznikove in skupne cilje. Društvo SVIZCI je včlanjeno v ZOPS, kjer se poskuša udeleževati čimveč aktivnosti. Druge dejavnosti so še: uporabniške raziskave, kjer stremijo k izboljšanju položaja uporabnikov, vrstniška podpora (medsebojna) in zagovorništvo. Zagovorništvo je tudi zastopanje na sodiščih, manjka pa potrdilo o izobrazbi na pravnem področju. Komentira, da so finance področje, kjer imajo tudi sami izziv, tudi lastnih prostorov nimajo. Zanimamo se za projekt Ministrstva, ki bi vsakemu društvu, ki bi uspel dobiti finance lahko pomagal, da lahko zaživi.

Klavdija Žibert, Zdravstvo in sociala, MO Krško. Pove, da je Mestna občina Krško razvejana občina s številnimi naselji, obdanimi s čudovito naravo. Izpostavi, da so naselja pogosto tudi precej oddaljena od središča mesta, kar pomeni, da je za posameznike brez avtomobila ali vozniškega izpita otežen dostop do osnovnih storitev in družabnega življenja. Mestna občina Krško si prizadeva ustvariti okolje, v katerem se bi vsi občani počutili vključene in cenjene, prostovoljke in prostovoljci pa predstavljajo pomemben člen pri doseganju tega cilja. Pove, da podpirajo pobude, ki krepijo medgeneracijsko sodelovanje in povezanost. Verjamejo, da skupaj lahko gradijo bolj povezano in solidarno družbo. V okviru Sopotnika je vključenih 130 prostovoljcev, ki pomagajo starejšim in bolnikom.

Viktorija Maksl, Društvo diabetikov Posavje - Krško. Pove, da v društvu delujejo predvsem edukativno. Vsak četrtek hodijo in se družijo. Preko druženja pletejo socialne mreže. Z lokalnimi društvi pridobivajo stik in vpogled v problematiko na teren. To je osnova pri načrtovanju aktivnosti posameznega društva na lokalni ravni.

Helena Žulič, Vodja centra za krepitev zdravja Krško. Njihovo delo je osredotočeno na promocijo zdravega življenjskega sloga. Izpostavi lokalno problematiko alkohola in prehranjevanja, ki ga naslavljajo z aktivnostmi v centru. 

Metka Semrajc Slapšak, Europa Donna. Sedež društva je v Ljubljani. Pove, da so zeelo aktivni na vseh področjih. Podružnice imajo po celi Sloveniji in tako vzdržujejo stik z bolnicami. V Ljubljani organizirajo veliko izobraževanj. Programe, ki jih izvajajo na lokalni ravni sponzorira krovna organizacija Europa Donna in občine lokalno. Rožnati oktober je za njih najbolj aktivni mesec v smislu dejavnosti in dogodkov. Povabi k razširitvi glasu o Europa Donni med znance in svojce, ki bi jim njihova podpora koristila. 

Romana Meznarič, Društvo BKB Slovenije. Že 15 let izvajajo programe Bolnik - bolniku v 8 bolnicah po Sloveniji. Zadnja bolnišnica, ki se je pridružila projektu je bila bolnica Izola. V programu izvajajo laično psihološko pomoč pacientom. Prav tako organizirajo pohode, izobraževanja ter aktivnosti, ki se lahko izvajajo preko spleta. Spletna orodja omogočajo, da v njihovih programih sodelujejo pacienti iz področij, ki so oddaljena od urbanih centrov. Članom nudijo preventivni socialni program z zdraviliškim ali fizioterapevtskim zdravljenjem. Bolnikom po zaključku zdravljenja ne pripada možnost zdraviliškega zdravljenja zaradi možnosti okužb. Imajo še program spodbujanja zdravega življenskega sloga. Izdajajo tudi vodnike in separate ter zgibanke, kjer odgovarjajo na ključna vprašanja bolnikov. Stojala z vodniki in separati se nahajajo na hematološkem oddelku. V mesecu septembru ozaveščajo o krvnih boleznih. Sodelujejo tudi v mednarodnih organizacijah. 

Majda Jerše, Slovensko društvo za celiakijo. Društvo ima sedež v Mariboru. Imajo 8 podružnic po Sloveniji. Najslabše pokrita z njihovo prisotnostjo je Dolenjska. Društvo je staro 35 let. Celjsko društvo, iz katerega prihaja sama, deluje že 30 let. Društvo šteje cca 2500 članov, podružnica Celje z Dolenjsko združuje 700 članov. Največji poudarek dajejo izobraževanju. Občina Krško je ena izmed desetih, ki imajo posluh tudi za socialno šibke. Poudari, da je hrana za bonike s celiakijo izjemno draga, prihodki bolnikov pa so zelo različni. Članstva ne omejujejo, njihovi člani so tako mlajši kot starejši. Diagnoza celiakija je pogosta kasneje v življenju. Otroci s celiakijo so upravičeni do dodatka, odrasli žal ne in na tem področju se že leta trudijo, da se uredi dodatek za vse bolnike, tudi starejše od 18 let. Organizirajo tudi letovanja za otroke. Finančno pomoč iščejo pri donatorjih. Radio 1 naredi za njih konkretno ogromno pripomore pri ozaveščanju. Od 3.6. do 6.6. so v Laškem izvedli tabor mladih družin, konec avgusta pa v Dobrni tabor za odrasle. Organizirajo tudi športne dneve, pohode in na dogodkih vedno poskrbijo za brezglutensko prehrano. Zahvala se občini Krško za posluh in pomoč.

Vlado Jerše, mož gospe Jerše pove, da ženo doma podpirajo, saj je dejavna na mnogo področjih.

Renata Lazar, Združenje multiple skleroze Slovenije, predstavnica za Posavje. MS je nevroimunska bolezen, vzroka nastanka še niso odkrili prav tako tudi ne zdravila. Med obolelimi je 71% žensk. Bolniki se lahko včlanijo v združenje MS Slovenije, v katerokoli izmed 16 podružnic po celi Sloveniji. Na dolenjskem štejejo 183 članov. Članom ponujajo predavanja, lokalna srečanja, športna udejstvovanja, občne zbore, razgibavanje na domu.

Tea Kovačič, spremljevalka ge. Renate Lazar. Pomaga ji in jo spremlja pri vsakodnevnih aktivnostih.

Tatjana Fabjančič Pavlič, Direktorica ZD Krško. V okviru ZD Krško deluje 7 lokacij. Izvajajo primarno zdravstveno varstvo in sledijo potrebam pacientov. Zaposlujejo dodatne time za fizioterapije z namenom skrajševanja čakalnih dob. Skupaj s Centrom za krepitev zdravja vzpostavljajo tudi tim za družinsko obravnavo debelih otrok. Zdravstveni dom Krško trenutno šteje preko 200 zaposlenih.

Ugotovitve

Društva:

  • Pohvala CKZ za njihovo delovanje in odprtost za pacientove izzive, predloge in spodbude. 

  • Društvo za diabetike sodelujejo z drugimi društvi pacientom s čimer dosegajo večjo podporo in udeležbo na dogodkih in aktivnostih.

  • Prostovoljstvo je osnova delovanja društva za celiakijo. 

  • Komunikacija med zdravnikom in pacientom je pomembna za pacienta, da lahko so-odločamo glede terapij.

ZD:

  • V času korone so vključili prostovoljce, sicer pa ne opazijo večje želje po prostovoljstvu. 

  • CKZ se povezuje z bolniki in prostovoljci, imajo tudi ambasadorje, ki pomagajo pri delu z bolniki.

  • Alkohol je velik problem v regiji, tudi otroci alkohola ne smatrajo kot problematičnega. Izjemno je pomembno ozaveščanje na področju alkohola in negativnih posledic uživanja le-tega. Vsak 1dcl alkohola poveča tveganje za bolezni. To pomeni, da vpliva tudi na čakalne dobe. V njihovem CKZ prav tako že opažajo čakalne dobe za določene storitve. Izziv imajo pri promociji svojega delovanja.

  • Pri vseh boleznih je gibanje pomembno. Gibanje je ena izmed osnov zdravja.

  • Prekomerna prehranjenost je za alkoholom drugi večji izziv. Predvsem pri otrocih. Potrebujemo zdravstveni team, ki krepi otroke in nagovarja zdravje. Potrebujejo programe in kader, ki se ukvarja s to problematiko.

  • Absentizem je tretje pomembnejše področje, na kar vpliva tako alkohol kot hrana.

  • Ogromno promocij se izvaja za presejalne programe, vendar je odziv slab.

  • Organizacija: “Zaposleni brez meja”, dogodek, s katerim želijo zmanjšati predsodke o tujcih, da se odnosi med vsemi zaposlenimi okrepijo. Pomembno je, da se znamo slišati in podpreti.

  • Dobro sodelujejo z Romi. Izvajajo izobraževanja in imajo odlične odzive na tem področju. Vidijo že ogromno sprememb, vendar se je potrebno zavedati, da je za vsako spremembo potreben čas.

  • Med nami obstajajo vidne in nevidne vezi, najbolj pomembno je da smo odprt in se prilagajamo.

ZOPS:

  • Potrebno je lokalno povezovanje med društvi in zdravstvenimi in občinskimi deležniki ter vzpostavitev pogovora in sodelovanja.

  • Prostovoljstvo v društvih pacientov je na voljo kot tudi pripravljenost sodelovanja z zdravstvenimi ustanovami.

  • Zahvala vodstvu ZD, občini in CKZ - želimo okrepiti tovrstne vezi.

Slike srečanja:

Previous
Previous

Anonimizirana zgodba #1 - primer Medved

Next
Next

CityMove: globalna pobuda za spodbujanje telesne dejavnosti in boj proti nenalezljivim boleznim v urbanih okoljih